Zsírmáj

Utolsó módosítás:2024.07.12 14:36

A zsírmáj, vagy más néven steatosis hepatis arra az állapotra utal, amikor túl sok zsír halmozódik fel a májsejtekben. A zsírok felhalmozódás zavarja a máj normális működését, ami számos és akár életveszélyes problémához vezethet. Habár a zsírmáj kialakulásában nagy szerepe van az alkoholnak, kevésbé köztudott, hogy alkohol nélkül, akár absztinens személyeknél is létrejöhet zsírmáj.


Mit jelent a zsírmáj?
Mik a zsírmáj különböző típusai és azok okai?
Milyen tüneteket okozhat a zsírmáj?
Miért veszélyes a zsírmáj?
Hogyan vizsgálható ki a zsírmáj?
Van lehetőség a zsírmáj kezelésére?

Kapcsolódó szolgáltatásaink a Gasztroenterológiai Központban

Mit jelent a zsírmáj?

A zsírmáj – ahogyan neve is jelzi – azt jelenti, hogy a májban felesleges zsír halmozódik fel. A májnak központi szerepe van testünk anyagcseréjében. A szénhidrátok és a fehérjék mellett a máj a zsírokat is szintetizálja, tárolja és bontja, valamint szerepet játszik a koleszterin és trigliceridek anyagcseréjében. A máj emellett méregtelenít, epét és hormonokat termel, tárol különböző anyagokat, immunfunkciókat tölt be és szerepe van a véralvadásban is. Hogyha a májat különböző káros hatások érik, zsír kezdhet el felhalmozódni a sejtjeiben és létrejöhet a zsírmáj. Az egészséges, jól működő máj kis mennyiségű zsírt tartalmaz. A zsírfelhalmozódás akkor válik problémává, ha eléri a máj tömegének több mint 5%-át.

A zsírmáj kialakulásának egyik legfontosabb kockázati tényezője az erős alkoholfogyasztás, de emellett más anyagcsere-állapotok miatt is kialakulhat zsírmáj. A zsírmáj típusától függően előfordulhat, hogy a zsírfelhalmozódás nem okoz problémát, de akár súlyos májkárosodáshoz is vezethet. Érdemes azonban tudni, hogy gyógyszerekkel és életmódbeli változtatásokkal megelőzhető vagy akár visszafordítható a zsírmáj.

Kapcsolódó cikkünk

Ezek a legfontosabb tanácsok zsírmáj esetén

Ezek a legfontosabb tanácsok zsírmáj esetén

Ha valaki megkapja a zsírmáj diagnózist, sokszor nem tudja, mit kellene tennie, egyáltalán szükséges bármilyen változtatást véghez vinni az életmódjában, vagy ez is csak egy gyógyszerrel kezelhető állapot. Dr. Németh Alíz , a Gasztroenterológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus szerint zsírmájnál az egyik ...

Mik a zsírmáj különböző típusai és azok okai?

Alapvetően a zsírmáj két fő típusát tudjuk elkülöníteni, ám mindegyik típuson belül különböző klinikai képet mutathat a zsírmáj attól függően, hogy mennyire előrehaladott a betegség. A zsírmáj két fő típusa az alkoholos és a nem alkoholos zsírmáj. Zsírmáj - Gasztroenterológiai Központ

A nem alkoholos zsírmáj (NAFLD)

A zsírmáj ezen típusa olyan embereknél fordul elő, akik nem fogyasztanak nagy mennyiségű alkoholt. Ilyen esetben a zsírmáj kialakulásának hátterében metabolikus diszfunkció állhat. Pontosan nem tudni, hogy mi okozza a nem alkoholos zsírmáj kialakulását, de az elhízás (különösen a hasi), az inzulinrezisztencia és a 2-es típusú cukorbetegség, valamint a magas vérzsírszintek (triglicerid és koleszterin) növeli a kialakulásának kockázatát. A metabolikus szindróma – ami magában foglalja az elhízást, magas vérnyomást, magas vércukorszintet és rendellenes vérzsír szinteket – is vezethet a nem alkoholos zsírmáj kialakulásához. A nem alkoholos zsírmáj csoportjába is két altípus tartozik a betegség súlyosságától függően:

  • Egyszerű zsírmáj: Ez az a típus azt jelenti, hogy a zsír felhalmozódik a májsejtekben, de gyulladás vagy májkárosodás nem kapcsolódik hozzá. Általában ez a típus nem romlik tovább és nem okoz súlyosabb problémát a májban. A nem alkoholos zsírmáj legtöbb típusa egyszerű zsírmáj.
  • Nem alkoholos steatohepatitis (NASH): Ez az egyszerű zsírmáj előrehaladott stádiuma. Ilyen esetben a zsír felhalmozódása mellett gyulladás és májsejtkárosodás is jelen van. Ez egy súlyosabb állapotot jelent, és növelheti a májcirrhosis vagy májrák kialakulásának kockázatát. Ezek a problémák májelégtelenséghez vezethetnek, és májátültetésre lehet szükség.

Alkoholos zsírmáj (AFLD)

Ez a típusú zsírmáj nagy mennyiségű alkohol fogyasztásának következményeként alakul ki. Az alkohol lebontása során keletkező anyagok ugyanis közvetlenül károsíthatják a májsejteket és elősegíthetik a zsír felhalmozódását. A hosszan tartó alkoholfogyasztás az évek alatt májgyulladáshoz és májcirrhosishoz vezethet. Ha valaki azonban időben abbahagyja az alkohol fogyasztását, az alkoholos zsírmáj és a májsejtek pusztulásának folyamata megfordulhat, és elkezdhet gyógyulni a máj. A máj az egyik legjobb regenerációs képességgel bíró szervünk. A zsírmáj és a kis mértékű hegesedés még meg tud gyógyulni, éppen ezért fontos időben észrevenni a problémát és elhagyni az alkoholt. Ha viszont az illető tovább iszik, az alkoholos zsírmáj további, fokozatosan kifejlődő súlyos problémákat okozhat, alkoholos májgyulladás és idővel alkoholos májzsugorodás is kialakulhat, amiket a zsírmáj szövődményeinél mutatunk be részletesebben.

Milyen tüneteket okozhat a zsírmáj?

A zsírmáj gyakran tünetmentes, de előrehaladottabb állapotban a következő tünetek jelentkezhetnek:

  • Hasi fájdalom vagy teltségérzet a hasa jobb felső részén (a megnagyobbodott máj miatt alakulhat ki ez az érzés)
  • Szélsőséges kimerültség vagy gyengeség, állandó fáradtság

A fenti tünetek nem specifikusak és gyakran nem vagy nem a megfelelő szakorvoshoz fordulnak miattuk az emberek. A tünetek akkor válnak egyre specifikusabbá és zavaróbbá, amikor a zsírmáj már májcirrózissá (májzsugor) fejlődik. Ilyen esetben már egyre kevesebb funkciót tud betölteni a máj, és ezek kiesése miatt jelentkeznek a tünetek. A májzsugor kialakulásakor a következő tünetek jelentkezhetnek:

Miért veszélyes a zsírmáj?

A legtöbb esetben a zsírfelhalmozódás a májban nem okoz súlyos problémákat, és nem akadályozza a máj normális működését. Más esetekben azonban a zsírmáj súlyos májbetegséggé fejlődhet. Ahogy a bevezetésben is említettük a májnak számos funkciója van, az egyik legfontosabb és pótolhatatlan szervünk. Éppen ezért az egész szervezetre hatással van, ha súlyos májbetegség alakul ki a zsírmáj állapotából. Ez általában fokozatosan fejlődik ki, melynek lépcsőfokai a következők:

  • Hepatitisz (steatohepatitis): Ebben a fázisban a zsírmáj gyulladása következik be, ami együtt jár a máj megnagyobbodásával. A gyulladás károsítja a májszöveteket, ugyanúgy mintha vírusfertőzés vagy autoimunn betegség miatt lépett volna fel májgyulladás.
  • Fibrózis: A zsírmáj következő stádiumában hegszöveti sávok alakulnak ki ott, ahol a gyulladás károsította a májat. A májszövet helyét tehát fokozatosan átveszi a hegszövet. A hegszövetek miatt a máj megmerevedik, veszít rugalmasságából. Ezt a folyamatot nevezzük fibrózisnak.
  • Cirrózis: A zsírmáj ezen stádiumában már kiterjedt hegszövet helyettesíti az egészséges májszöveteket. A cirrózist májzsugornak nevezik magyarul, a hegszövet ugyanis összehúzza, keménnyé, kompakttá és funkcióját veszítetté teszi a májat. Kezelés nélkül a májzsugor olyan potenciálisan halálos kórképekhez vezethet, mint a májelégtelenség vagy a májrák. A májrák egyik fajtája, a hepatocelluláris karcinóma (HCC) kialakulásában szenvedő emberek mintegy 90%-a májzsugorban szenved.

Amint látható tehát a zsírmáj az első lépés a súlyos májkárosodás és a májelégtelenség felé. Éppen ezért rendkívül fontos, hogy mihamarabb kiderüljön, fenáll-e zsírmáj egy adott személynél, és hogy mi okozza a zsírlerakódást a májában. A korán felismert zsírmáj még kezelhető és még megfordítható a máj fokozatos pusztulásával járó folyamat!

Hogyan vizsgálható ki a zsírmáj?

A zsírmáj felismerését nehezíti, hogy az állapot általában nem okoz tüneteket, vagy ha igen, akkor gyakran már előrehaladott állapotú zsírmáj áll fent. Éppen ezért gyakran az orvos az első, aki a kivizsgálás és a labor eredmények alapján észreveszi a zsírmáj betegségét. Gyakori, hogy más betegségek kivizsgálása miatt végzett laborból derülnek a magas májenzimszintek, amelyek erős jelzései a zsírmáj esetleges fennállásának. Az emelkedett májenzimszintek azt jelzik, hogy a máj sérült. A zsírmáj diagnózisának felállításához a következő vizsgálatokra lehet szükség:

  • Anamnézis: Fontos megtudni, hogy az illető mennyi alkoholt fogyaszt, és milyen gyógyszereket szed, ezek ugyanis hatással lehetnek a máj egészségére.
  • Fizikai vizsgálat: Ennek során tapintható például a megnagyobbodott máj, vagy láthatóak a sárgaság jelei.
  • Vérvizsgálatok: A májenzim szintek (ALT, AST) ellenőrzésére.
  • Képalkotó vizsgálatok: Az ultrahang, CT vagy MRI vizsgálat is segít a zsírmáj, valamint a gyulladás és a hegesedés jeleinek kimutatásában. Az orvos egy speciális ultrahangvizsgálatot, az úgynevezett FibroScan®-t is kérheti, ami segítségével kimutatható a májban lévő zsír- és hegszövet mennyisége.
  • Májbiopszia: A májszövet mikroszkópos vizsgálatához szükség lehet májbiopszia elvégzésére. Ez segít a pontos diagnózis és a betegség stádiumának meghatározásában.

Van lehetőség a zsírmáj kezelésére?

Fontos leszögezni, hogy korai stádiumban a zsírmáj még jól kezelhető. Ekkor még megakadályozhatja a károsodás súlyosbodását, és bizonyos esetekben visszafordíthatja a korai májkárosodást. A kezeletlen májzsugor viszont végül májelégtelenséghez vagy májrákhoz vezet. A máj egy olyan szervünk, amely nélkül lehetetlen élni. Éppen ezért fontos, hogy a zsírmáj diagnózisának megkapása után már mihamarabb belekezdjen a kezelésbe. Tekintsen a zsírmájra figyelmeztető jelként, ami segít elkerülni a végzetes májbetegség, például a májzsugor vagy a májrák kialakulását!

Zsírmáj esetén nem létezik specifikus kezelés, hanem helyette az okok és a hozzájáruló tényezők kezelésére koncentrálnak. Ez magában foglalja a metabolikus szindróma kezelését és az alkoholfogyasztás mérséklését is. A következő lépések segíthetnek a zsírmáj kezelésében:

  • Életmódbeli változtatások: Javasolt a fogyás, az egészséges étrend és a rendszeres testmozgás.
  • Kerülje az alkoholt: Kerülje az alkoholfogyasztást még akkor is, ha a zsírmáj Önnél nem az alkoholfogyasztással függ össze.
  • Gyógyszeres kezelés: Néhány esetben gyógyszerek is segíthetnek a zsírmáj kezelésében, különösen, ha például cukorbetegség vagy magas koleszterinszint is jelen vannak.
  • Oltassa be magát hepatitis A és B ellen: Ezek a vírusfertőzések különösen veszélyesek, ha már van májbetegsége.
  • Rendszeres orvosi ellenőrzés: Érdemes rendszeresen részt venni orvosi ellenőrzéseken a máj állapotának figyelemmel kísérése és a szövődmények korai felismerése érdekében. Kezelőorvosa javasolhatja a gyógyszerszedés megváltoztatását is, ha a gyógyszerei zsír felhalmozódását okozzák a májban.

    Téma szakértői