Ilyen élelmiszerek férhetnek be a zsírmáj diétába

Szerző: Vajdovich Dorottya Utolsó módosítás:2024.07.17 09:15

A zsírmáj gyógyszeres kezelése mellett az étrend a legfontosabb lépés ahhoz, hogy megakadályozható legyen az állapotromlás. Vajdovich Dorottya MSc, PhD-hallgató a Gasztroenterológiai Központ dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember a zsírmáj diéta döntő jelentőségére és a dietetikai tanácsadás pozitív eredményeire hívta fel a figyelmet. 

Mi történik, ha diagnosztizálták a zsírmájat?

Amikor diagnosztizálják a zsírmájat– aminek alapja a fájdalmatlan máj szerkezeti vizsgálat – tudni kell, hogy ennek kezelése elsősorban életmód alapú. Mivel nincs specifikus gyógyszer a zsírmáj kezelésére, az elrendelt gyógyszerek elsősorban a kapcsolódó problémák kezelésére hivatottak. A megfelelő életmód, a súlytöbblet leadása, a kiegyensúlyozott és változatos táplálkozás, a rendszeres mozgás és az alkoholfogyasztás visszaszorítása (főleg alkoholos zsírmáj esetén) azonban minden esetben szükséges az állapotromlás megakadályozásához.
A zsírmáj diéta fontos az állapot javításában.- A megfelelő étrend kialakításával a célok nagy része elérhető, hiszen nem csak a májműködésre pozitívan ható élelmiszereket tudjuk beépíteni a táplálkozásba, de a társbetegségek (pl. elhízás, magas vérnyomás, inzulinrezisztencia vagy cukorbetegség) étrendi kezelését is megvalósíthatjuk és lecserélhetjük vagy csökkenthetjük a májműködés és a társbetegségek szempontjából nem megfelelő élelmiszereket is az étrendben. A káros életmódbeli tényezők elhagyásával (pl. alkoholfogyasztás, dohányzás, mozgásszegény életmód, stb.), az étrend tudatos kialakításával, az úgynevezett zsírmáj diétával és a rendszeres fizikai aktivitás beépítésével pedig a fogyás is beindulhat – hangsúlyozza Vajdovich Dorottya MSc, a Gasztroenterológiai Központ dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember, PhD-hallgató. – Ugyanakkor zsírmájnál természetesen szükséges a hepatológiai kivizsgálás, esetleg kezelés és nagyon jó hatású az életmódba illesztett mozgásterápia is, optimális esetben mozgásterapeuta közreműködésével.

Milyen élelmiszerekre épül a zsírmáj diéta?

- A zsírmáj esetén ajánlható táplálkozásnak vannak bizonyos alapkövei, amelyekre az esetek döntő többségében építeni lehet. Vannak például erősen ajánlott élelmiszerek, amelyek fogyasztása szinte mindig részét kell, hogy képezze az étrendnek – ismerteti a dietetikus. -  Ilyenek például a teljes értékű gabonafélék, a zöldleveles zöldségek, az olajos magvak, a diófélék és a halak közül például a magas omega-3 zsírsav tartalmú lazac, tonhal, pisztráng, makréla, szardínia. A felsorolt élelmiszerek a magas telítettlen zsírsav tartalmuk (pl. omega-3 zsírsav) miatt illeszthetők be az egészségtudatos étrendbe, és/vagy a magas rosttartalmuk miatt ajánlottak, de egyes kutatások a májvédő hatást is igazolják. Az ételek elkészítésére a zsírszegény ételkészítési módok ajánlottak, mint a főzés, a gőzben főzés, a roston sütés, a párolás vagy a serpenyőben, esetleg sütőzacskóban való sütés.
Mindemellett nem tiltott a kávé mértékletes fogyasztása sem, ugyanis egyes kutatások szerint napi 2-3 kávé csökkentheti az abnormális májenzimek termelődését és magas antioxidáns tartalma révén kiváló szabadgyök-megkötő hatású. A zöld teánál is hasonló hatást igazoltak, de mind a kávé, mind a zöld tea esetében a magas koffeintartalom miatt a mértékletesség elsődleges szempont.

Van, amit érdemes csökkenteni a zsírmáj diétában

A megfelelő étrend a zsírmáj kezelésének eszköze.Zsírmáj esetén alapvetően olyan élelmiszerek fogyasztását szükséges korlátozni, amelyek növelik a vérzsírértékeket (pl. koleszterin-, trigliceridszint) és növelik a vércukorszintet. Ezek általánosságban a cukor (nem csak az érdességek, de a hozzáadott cukrot tartalmazó élelmiszerek is), az alkohol, a finomított gabonák, a zsíros húsok és a zsíros tejtermékek. A magas cukor- és zsírtartalmú élelmiszerek nagy mennyiségű fogyasztása elsősorban a magas kalóriatartalmuk miatt veszélyes, hiszen az elhízás a zsírmáj leggyakoribb oka.
- A társbetegségként kialakuló magas vérnyomás kezelése szempontjából ajánlott a magas sótartalmú élelmiszerek (pl. felvágottak, sós nassolnivalók, magas sótartalmú pékáruk), illetve a sózás kerülése. A sóhelyettesítésére a zöld fűszernövények használata ajánlott. - Az alapvető szabályok, ajánlások azonban nagyon szigorúnak tűnhetnek és nem feltétlenül könnyű olyan recepteket, hozzávalókat találni, amelyek végül segítenek az állapot javulásában – mondja Vajdovich Dorottya. - Ezért ajánlott a személyes dietetikai tanácsadás, hiszen ennek során nem csak azt vesszük figyelembe, mi az, ami jó hatású az adott személy állapotára nézve, de azt is, hogy mit szeret, mit tud beépíteni az életébe, és akár azt is, tud-e főzni, főz-e a családjára vagy inkább a rendelést választja. Tehát a konzultációk során fel tudunk építeni egy olyan személyre szabott, hatékony táplálkozási rendszert, ami megvalósítható és élvezetes is.  

Forrás: Gasztroenterológiai Központ (www.gasztroenterologiaikozpont.hu)

 

Téma szakértője

Specialitások:
  • reflux
  • intoleranciák (laktóz, fruktóz)
  • gyomorfekély
  • crohn betegség
  • colitis ulcerosa
  • cöliákia

Kapcsolódó oldalak