Nyelőcső fekély

Utolsó módosítás:2024.09.20 16:38

A nyelőcső fekély egy fájdalmas sebet jelent a nyelőcső alsó részén, a gyomorral való találkozás helyén. A nyelőcső fekély a peptikus fekélyek egyik típusa, így kialakulása szorosan kapcsolódik a reflux betegséghez. Gyomorégést, fájdalmas nyelést, hányingert és hasonló kellemetlen panaszokat okozhat, így fontos, hogy már korán elkezdjük kezelni ezt a betegséget.


Mit jelent a nyelőcső fekély?
Milyen tüneteket okozhat a nyelőcső fekély?
Hogyan jöhet létre a nyelőcső fekély?
Miért lehet veszélyes a nyelőcső fekély?
Hogyan ismerhető fel a nyelőcső fekély?
Mit lehet tenni a nyelőcső fekély kezelése érdekében?
Érdemes változtatni az étrenden nyelőcső fekély esetén?

Kapcsolódó szolgáltatásaink a Gasztroenterológiai Központban

Mit jelent a nyelőcső fekély?

A nyelőcső egy izmos falú cső, mely a garat és a gyomor között helyezkedik el. Feladata a táplálék továbbítása a gyomor felé, illetve a gyomortartalom visszacsorgásának a megakadályozása. Ezekben a feladatokban a nyelőcső falában elhelyezkedő hosszanti és gyűrűs izmok segítik. A gyomorban ugyanis savas közeg uralkodik, ami kedvez a fehérjék lebontásának, de közben könnyen károsíthatja a hámsejteket. Éppen ezért gasztroenterológiai szempontból kiemelt fontosságú, hogy a nyelőcső és a gyomor közötti gyűrűs záróizom jól működjön és megakadályozza a savas gyomortartalom nyelőcsőbe jutását. Ha a záróizom gyengül vagy nem működik megfelelően, az számos problémához vezethet, miatta alakulhat ki a gastrooesophagealis refluxbetegség, annak a talaján pedig a nyelőcsőfekély. A savas közeg irritációt, gyulladást és kellemetlen tüneteket okozhat a nyelőcsőben. Ilyenek lehetnek például a gyomorégés, savas felböfögés és mellkasi fájdalom érzete. A nyelőcsövet védő nyálkahártyás bélés ugyanis idővel erodálódik a savas közegben. Amikor ez a réteg teljesen lekopik, a nyelőcső izmos rétegei érzékenyebbé válnak a gyomorsav okozta károsodásra, és kialakulhat a nyelőcső fekély. A nyelőcső fekély egy mély, nehezen gyógyuló és fájdalmas sebet jelent a nyelőcső alsó szakaszán. A hosszan fennálló reflux betegség a nyelőcső fekély kialakítása mellett metaplasztikus változást is elindíthat el a nyelőcső nyálkahártyájában, amit Barret metapláziának nevezünk, melyből adenokarcinóma és később nyelőcsőrák jöhet létre.

A nyelőcső fekély másik kockázati tényezője a Helicobacter pylori nevű baktérium fertőzés, de egyes esetekben egyéb élesztőgomba- és vírusfertőzések miatt is kialakulhat a nyelőcső fekély. A nyelőcső fekély rendkívül fájdalmas lehet és megnehezítheti az étkezéseket, ronthatja az életminőséget. Szerencsére azonban van gyógymód: a gyógyszerek segíthetnek enyhíteni a tüneteket, míg az étrend és az életmódváltás ritkíthatja a tünetek megjelenését.

Kapcsolódó cikkünk

Puffadás és kellemetlen szelek: mik okozhatják?

Puffadás és kellemetlen szelek: mik okozhatják?

A gyakori felfúvódás és túlzott gázképződés nemcsak a társas helyzetekben okoz rendkívül kínos pillanatokat, hanem többféle egészségügyi problémát is jelezhet. Dr. Sárdi Krisztinát , az Allergiaközpont belgyógyász, gasztroenterológusát kérdeztük a leggyakoribb okokról.

Milyen tüneteket okozhat a nyelőcső fekély?

Előfordulhat, hogy a nyelőcső fekély egyáltalán nem okoz tüneteket, de ha mégis, akkor a leggyakoribb tünete a mellkas közepén jelentkező égő, fájdalmas érzés (gyomorégés). A fájdalom lehet enyhe vagy súlyos. A nyelőcső fekély további tünetei lehetnek:

Hogyan jöhet létre a nyelőcső fekély?

A nyelőcső fekély a nyelőcső hámbélésének erodálódása következtében jön létre. Testünket kívülről is, illetve a testüregeinket is hámsejtek borítják, melyeknek feladata a mélyebb szövetek védelme. Nyelőcső fekély esetén a hámbélés elpusztul és a nyelőcső ürege (és a benne található táplálék) közvetlenül érintkezik a nyelőcső falának a mélyebb rétegeivel, például az izomszövetekkel. Ezek a szövetek azonban nem bírják a táplálékkal érkező és a gyomorból visszaáramló, savas anyagokat, így egy soha meg nem gyógyuló fájdalmas, tátongó seb jön létre.Nyelőcső fekély - Gasztroenterológiai Központ

A leggyakrabban a nyelőcső fekélyt egy Helicobacter pylori, röviden H. pylori nevű baktérium okozza. A baktérium károsítja a nyelőcső nyálkahártyáját. Ezáltal a nyelőcső érzékenyebbé válik a gyomorsav által okozott károsodásra. A nyelőcső fekély további okai a következők:

  • Savas reflux: A gyomorsav krónikus gyulladást és irritációt okoz a nyelőcsőben, ami lehetővé teszi a fekélyek kialakulását. A nyelőcső több gyomor-bélrendszeri betegségben is tartósan ki lehet téve a gyomorsavnak, például hiatalis sérv vagy a sokkal gyakoribb gasztrointesztinális refluxbetegség (GERD) esetén.
  • Gyógyszer vagy fertőzés okozta nyelőcsőgyulladás: A vírusos, bakteriális és gombás fertőzések (például a candida fajok, a herpes simplex, a HIV és a citomegalovírus) a nyelőcső gyulladását okozhatják. A nyelőcső gyulladás különösen gyakori az opportunista fertőzésekre hajlamos, legyengült immunrendszerű egyéneknél. A gyógyszerek közül a nem-szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID-ok), a biszfoszfonátok és egyes antibiotikumok (például a doxiciklin, az akne kezelésére gyakran alkalmazott antibiotikum) tartós szedése vezethet kezdetben nyelőcső gyulladás, majd nyelőcső fekély kialakulásához.
  • Maró hatású anyagok: A nyelőcső fekély hátterében maró anyag lenyelése is állhat. Ez a fajta sérülés leginkább a gyermekeket érinti, akik megisznak például valamilyen tisztítószert. Létre jöhet ilyen sérülés felnőtteknél is, akiknél pszichózis, öngyilkossági hajlam vagy alkohollal való visszaélés fordul elő.
  • Sugárzás: Ha a felsőtestet rákkezelés céljából radioaktív sugárzásnak tették ki, a sugárzás a nyelőcsövet károsítva gyulladást okozhat. A nyelőcső gyulladás talaján könnyen létrejöhet a nyelőcső fekély, mert nehezen gyógyul ez a terület.

Sokáig úgy gondolták, hogy a fűszeres ételek vagy a stressz is állhatnak a nyelőcső fekély hátterében, de az újabb kutatások megcáfolták ezt az elméletet. Ami viszont bizonyított, hogy a fűszeres, csípős ételek súlyosbíthatják a már kialakult nyelőcső fekély tüneteit.

Miért lehet veszélyes a nyelőcső fekély?

A nyelőcső fekély nem csupán kellemetlen tüneteket okoz és megnehezíti az étkezéseket, hanem hosszútávon súlyos, akár életveszélyes szövődményekkel is járhat. Érdemes megjegyezni, hogy a fekélyek olyan sebek, amik nem képesek maguktól meggyógyulni, így nyelőcső fekély esetén is mihamarabbi orvosi segítségre van szükség. A nyelőcső fekélyből eredő szövődmények közé tartoznak:

  • Nyelési nehézség (diszfágia): A fájdalom és a szűkület miatt a betegeknek nehezükre esik az étel vagy folyadék lenyelése, ami fogyáshoz és kiszáradáshoz vezethet.
  • Szűkület (sztenózis): A nyelőcső fekély hegesedést és nyelőcső-szűkületet okozhat, ami megnehezíti a nyelést és akár teljes elzáródást is eredményezhet. Ez súlyos táplálkozási problémákhoz vezethet.
  • Fertőzés: A nyelőcső fekély elfertőződhet, ami más szövetekre is átterjedve nagyfokú gyulladást okozhat.
  • Vérzés: A nyelőcső fekély kialakulása során a nyelőcsőben lévő vérerek is károsodhatnak, ami súlyos vérzést okozhat. Ez vérhányást (hematemezist) vagy fekete székletet (melénát) eredményezhet, ami mindkét állapot orvosi vészhelyzet.
  • Perforáció: Súlyos esetekben a nyelőcső fekély átfúrhatja a nyelőcső falát, ami perforációhoz, a nyelőcső kilyukadásához vezethet. Ez az állapot életveszélyes, mivel a gyomortartalom kijuthat a nyelőcsőből a mellüregbe, mediastinitist okozva.
  • Nyelőcsőrák: A nem gyógyuló fekélyben a sejtek folyamatos osztódása során könnyen létrejöhetnek olyan mutációk, amik nyelőcsőrákhoz vezetnek.

    Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Hogyan ismerhető fel a nyelőcső fekély?

A nyelőcső betegségei a báriumos röntgenfelvétel és az endoszkópia útján válnak a legkönnyebben láthatóvá. A báriumnyeléses vizsgálat során a báriumoldat megfesti, láthatóvá teszi a nyelőcsövet a röntgenfelvételeken. A felső endoszkópia során egy kamerával és lámpával ellátott csövet vezetnek át a szájon keresztül a nyelőcsőbe és a gyomorba, hogy részletesen áttekintsék a nyálkahártyát és keressék a nyelőcső fekély jeleit. A pH-monitorozás során a nyelőcső pH-értékét egy speciális műszerrel mérik, amelyet a nyelőcsőbe vezetnek. Ez segít kimutatni a gyomorsav jelenlétét. Amennyiben fertőzéses eredetű a nyelőcső fekély, vérvizsgálatokkal vagy biopsziával mutatható ki pontosan a kórokozó.

Mit lehet tenni a nyelőcső fekély kezelése érdekében?

A nyelőcső fekély kezelése sokféleképpen történhet attól függően, hogy milyen okok állnak a háttérben. Meg kell szüntetni a nyelőcsövet károsító faktorok fennállását, hogy megnyissuk az utat a nyelőcső nyálkahártyája számára a gyógyulás felé.

Reflux esetén a tünetek súlyosságától függően protonpumpa-gátlót (PPI) írhatnak fel. Enyhébb tünetek esetén hisztaminreceptor-blokkolók (H2b) is alkalmazhatók. Amennyiben gyógyszer okozta a nyelőcső fekély kialakulását, érdemes lehet a kezelőorvossal konzultálva egy másik típusú készítményre váltani. Néha ez elegendő lehet a tünetek megszüntetéséhez, és a kisebb fekélyek idővel maguktól is rendbe jöhetnek. Ezenkívül hisztamin-2-receptor-blokkolókat, PPI-ket és fájdalomcsillapítót írhatnak fel a tünetek kezelésére. Ritka esetekben vírusok vagy gombák is okozhatnak nyelőcső fekélyt. Ebben az esetben előfordulhat, hogy gomba- vagy vírusellenes gyógyszereket adnak a betegnek. A műtét csak olyan ritka, súlyos esetekben javasolt, mint a nyelőcső perforáció vagy a meg nem szűnő nyelőcső vérzés.

Érdemes változtatni az étrenden nyelőcső fekély esetén?

A kezelés részeként az orvos étrendi változtatásokat javasolhat, az étrend ugyanis nagymértékben befolyásolja a tünetek megjelenését és súlyosságát. A közhiedelemmel ellentétben nem szükséges, hogy teljesen kerülje a fűszereket és ízetlen ételeket fogyasszon. Ehelyett ajánlott a rostokban, gyümölcsökben és zöldségekben gazdag étrend fogyasztása. Érdemes kerülni minden olyan élelmiszert, ami rontja a tüneteit. Ezek közé olyan ételek tartoznak, amelyek ellazítják a nyelőcső záróizmát. Próbáljon meg étkezési naplót vezetni, hogy nyomon követhesse, mely ételek váltják ki a tüneteit!

A magas rosttartalmú étrend különösen előnyös nyelőcső fekély esetén, így vezessen be minél több zabot, hüvelyest, magvakat, teljes kiőrlésű gabonaféléket, gyümölcsöket és zöldségeket az étrendjébe. Érdemes kerülni az alábbi ételek fogyasztását, mert ronthatják a reflux tüneteit: